logotype

zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia zdjcie strony wiatownia

Wtorkowe śpiewanki i dwa koncerty w Światłowni

21.11.2017, wtorek, godz. 18.00 – Wtorkowe śpiewanki w Światłowni

 Weż ze sobą śpiewnik i przyjdż pośpiewaj. Wstęp wolny.

24.11.2017, piątek, godz. 18.00 – Aga Kostencka i Andrzej Marczyński

Ona:

Aga Kostencka. Gitarzystka, kompozytorka i pieśniarka. Festiwalowe szlaki przecierała w drugiej połowie lat 90-tych,zdobywając laury m.in. na olsztyńskich „Spotkaniach Zamkowych”. Prywatnie szczęśliwa kobieta szczęśliwego mężczyzny, właścicielka charyzmatycznego jamnika Cynamona oraz lubiana Pani od muzyki i języka polskiego.

On:

Andrzej Marczyński. Gitarzysta, tekściarz, kompozytor i wykonawca. Festiwalowe szlaki wydeptała mu Aga, a on tylko przydeptał, to co jeszcze nie zostało zadeptane. Zdobył kilka nagród ,z czego najważniejszą była możliwość poznania kolegów po piórach, których piosenki stały się inspiracją do napisania własnych i lepszych. echem… Prywatnie szczęśliwy mąż szczęśliwej żony, oraz ojciec szczęśliwej Mai i szczęśliwego Krzysia. Codziennie spędza osiem godzin na jeżdżeniu na rowerze i doręczaniu listów, by udowodnić sobie i światu, że nie musi być dyrektorem.

Ona i On:

Pewnego zimowego poranka on zapukał do jej drzwi i zaproponował współpracę, na co ona wyraziła zgodę. I tak przez siedem lat zjeździli z koncertami kraj wzdłuż i wszerz, głosząc słowo pisane z wdziękiem, okraszone dźwiękiem. Owocem tych wędrówek z gitarą jest płyta, pt.”Historie zasłyszane”. Prywatnie się tolerują, znoszą, a czasem nawet lubią.

Aga_Kostencka_i_Andrzej_Marczyński_strona.jpg

 

25.11.2017, sobota, godz. 18.00 – Grzegorz Grunwald

Poeta, kompozytor, śpiewający gitarzysta prezentujący głównie piosenkę autorską, w której liryzm tekstów łączy się w unikalny sposób z akompaniamentem gitary. Laureat licznych nagród i wyróżnień festiwali piosenki poetyckiej w całym kraju. Posiada w dorobku autorską płytę pt. „Mój przyjaciel cień”, wydaną w lipcu 2017 roku, nagraną z towarzyszeniem zaproszonych muzyków. Oprócz własnych piosenek, które stanowią główną część jego repertuaru,wykonuje także utwory innych autorów i kompozytorów, będące dziś klasyką gatunku.

Grzegorz_Grunwald_strona.jpg

Wstęp-cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci-8 zł. Zapraszamy.

Katka Kotecka & Zuzanna, Sławomir Horbatiuk

17.11.2017, piątek, godz. 18.00 – Katka Kotecka i Zuzanna

Katka Kotecka (gitara, wokal) - od ponad ośmiu lat wykonuje piosenkę autorską, choć sporo tekstów i melodii powstało znacznie wcześniej. Od trzech lat regularnie koncertuje w Polsce (ale także za granicą: Praga, Wilno, Lwów). Śpiewa/pisze zarówno po polsku, jak i po angielsku - raczej na smutno, ale zawsze z serca. 
Pisze o sobie: „Piosenki są dla mnie fotografiami ciągłego szukania odpowiedzi, oswajania rzeczywistości, mojego mikro-chaosu. Fotografiami ruchu. Poruszonymi, niekiedy prześwietlonymi obrazkami chwil, pozamykanymi w słowach, w ramki dźwięków”.

ZUZANNA
Wedle słownikowej definicji jestem kompozytorką i tekściarką, ale wolę myśleć o sobie jako o dziewczynie piszącej piosenki. Gram na gitarze i pianinie, ale ostatnimi czasy coraz większą czułością darzę swój mały akordeon. Myślę, że cokolwiek dzieje się na scenie, przede wszystkim powinno być prawdziwie. Staram się podchodzić z szacunkiem zarówno do dźwięku, jak i słowa, a od pewnego czasu nieustająco krzepi mnie myśl, że cokolwiek się zdarzy, można o tym napisać. Tak najłatwiej godzę się ze sobą i światem.
Laureatka wielu festiwali, m.in.: konkursu Skoda Auto Muzyka, współorganizowanego przez Program Trzeci Polskiego Radia (2013), Giełda Piosenki „Wieczorne Nastroje” Kwidzyn 2014 (I miejsce), „Metamorfozy Sentymentalne” Lublin 2015(I miejsce), „Frazy” – festiwal słowa w piosence, Poznań 2015 (I miejsce), festiwal Danielka (Grand Prix oraz Nagroda Publiczności).

18.11.2017, sobota, godz. 18.00 – Sławomir Horbatiuk

Sławomir Horbatiuk –z zawodu- lekarz, z zamiłowania - muzyk, kompozytor, wielbiciel pieśni z krainy łagodności. Lubi występować w Światłowni, ponieważ podoba mu się panująca tu atmosfera kameralnych koncertów. Podczas koncertu usłyszymy piosenki Aleksandry Bacińskiej i innych poetów.

Wstęp-cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci-8 zł.

Gawęda o Niepodległej

10.11.2017, piątek, godz. 18.00 – Gawęda o Niepodległej /wstęp wolny/

 Projekt Gawęda o Niepodległej jest próbą ukazania historii lat 1917-1921 w nowej, nietypowej formie. Miejsce referatów zajmą barwne gawędy historyczne. Autorką gawęd będzie bydgoska historyk Małgorzata Jarocińska. Jest ona doskonale znana słuchaczom Polskiego Radia PiK ze swoich autorskich gawęd o mitach i historii maleńkich miejscowości z woj. kujawsko-pomorskiego. Wygłosi dwie gawędy: "Wymarsz" , czyli gawęda o początkach zrywu powstańczego w naszym regionie i "Sen o szpadzie" to opowieść o marszałku Józefie Piłsudskim widzianym oczami żyjących w tamtym okresie mieszkańców naszego regionu. Gawędy przedzielone będą trzema blokami muzycznymi w wykonaniu niewidomych wokalistów Darii Barszczyk, Moniki Młot i Przemysława Cackowskiego.
Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

plakat_JPG_strona.jpg

"Gawęda o Niepodległej" za nami

Wczoraj miałem przyjemność śledzić efekty pracy ludzi związanych z projektem „Gawęda o Niepodległej”. Spektakl obejrzałem z ogromną przyjemnością i wielkim wzruszeniem. Z dumą słuchałem uwag naszych gości, że tak profesjonalne przedsięwzięcie powinno być wystawiane w Sali Kongresowej w Warszawie. Chylę czoła przed efektami pracy naszych artystów...
Nasi artyści, czyli Daria Barszczyk, Monika Młot i Przemek Cackowski, przez tydzień w Światłowni szkolili się na warsztatach, aby ten występ wyszedł godnie. Wszystko pod kierunkiem Macieja Różyckiego. Maciejowi pomagał Marek Andraszewski. Czasami miałem wrażenie, że zakładane cele znacznie przerastają naszą wizję artystyczną. Dla przykładu: utwór „Wojenko, wojenko” wyśpiewany miał być na trzy głosy. Jak w ciągu tygodnia nauczyć tego troje indywidualistów? A jednak było to możliwe
O patriotyźmie można mówić długo i bez sensu. Można wygłaszać puste frazesy, pięknie brzmiące hasła. A można też zrobić „Gawędę o Niepodległej”. Po spektaklu jeden z członków zespołu akompaniującego stwierdził, że ma chyba trochę do zrobienia. Przyznał że umiał zaśpiewać jedynie dwie zwrotki hymnu. A przecież podczas spektaklu wyśpiewaliśmy wszystkie zwrotki. To najlepsza na świecie lekcja patriotyzmu. Takiego naturalnego, nie sztucznie nadymanego, pompatycznego. Normalnego patriotyzmu... https://www.youtube.com/watch?v=xcMHgwvBCTo

https://www.youtube.com/watch?v=6y44hD-5sko&feature=youtu.be

 

Niepodległa_na_stronę_1.jpg

Rado Barłowki

3.11.2017, piątek, godz. 18.00 – Rado Barłowki

Sentymentalny miłośnik Karpat i karpackiego Pogórza. Syn i wnuk Przewodnika Beskidzkiego. Z wykształcenia kulturoznawca o specjalności Kultura Krajów Karpackich. Śpiewający poeta, którego piosenki najlepiej brzmią w górach, przy ogniu, herbacie w blaszanym kubku i bez prądu. Muzyczny samouk. Pierwszy raz wyszedł na scenę, żeby publicznie zaśpiewać w 2014 roku podczas Giełdy Piosenki Turystycznej w Szklarskiej Porębie, gdzie został wyróżniony. Od tamtej pory wyróżnienia otrzymał również na festiwalach Danielka, dwukrotnie na Bazunie i dwukrotnie na Giełdzie. Wstęp-cegiełka na Światłownię - 10 zł, niepełnosprawni, emeryci, studenci-8 zł.

Rado_Barłowski_strona.jpg

logo UEkpowes                                                                                             w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego www.kpowes.org.pl

Copyright 2012 © Spoldzielnie.org                                                                                                                                                                             wykonanie: masterpunkt